Δευτέρα 30 Αυγούστου 2010

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΝΕΩΝ, ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ 2010 - Οι διακρίσεις της ελληνικής αποστολής.

Στους Πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες Νέων που διεξήχθησαν στην Σιγκαπούρη η Ελλάδα κατέκτησε πέντε μετάλλια, δύο ασημένια και τρία χάλκινα, σε σύνολο 28 αθλητών και αθλητριών που έλαβαν μέρος. Τα δύο πρώτα μετάλλια για την Ελλάδα ήρθαν από την κωπηλασία, με τους Μιχάλη Ναστόπουλο και Απόστολο Λαμπρίδη να κατακτούν το ασημένιο μετάλλιο στην δίκωπο άνευ πηδαλιούχου και τις Ελένη Διαμαντή και Λυδία Νταλαμάγκα το χάλκινο.
Το τρίτο μετάλλιο ήρθε από την τοξοβολία, όπου η Ζωή Παρασκευοπούλου πήρε το ασημένιο μαζί με τον Σλοβένο Ράι, καταλαμβάνοντας την δεύτερη θέση στο μεικτό ομαδικό.

Η Εθνική Ομάδα Μπάσκετ νίκησε με 34-25 τις ΗΠΑ στο μικρό τελικό της διοργάνωσης. Το τουρνουά μπάσκετ διεξήχθη με τη μορφή «3 on 3», δηλαδή τρεις παίκτες για κάθε ομάδα και παιχνίδι στο μισό γήπεδο Αυτό ήταν το τέταρτο μετάλλιο για την Ελλάδα.

Το πέμπτο της μετάλλιο κατέκτησε η ελληνική αποστολή, με τον Θοδωρή Χρυσανθόπουλο να καταλαμβάνει την τρίτη θέση (χάλκινο μετάλλιο) στο άλμα επί κοντώ. Ο νεαρός πρωταθλητής βελτίωσε τρεις φορές το ατομικό ρεκόρ του για να ανέβει τελικά στο βάθρο με άλμα στα 4.95μ.

Η ελληνική παρουσία ολοκληρώθηκε με τις συμμετοχές πολλών αθλητών σε τελικούς.

Στον στίβο, η Κατερίνα Μπερδούση ήταν 4η στα 3.000 με 9:37.56, όπως και ο Πέτρος Ευαγγελάκος στον δίσκο με 58.37.
Στον δίσκο κοριτσιών η Ευαγγελία Ψαράκη ήταν 6η με 44.64, ενώ στο άλμα σε ύψος η Αλεξάνδρα Ζαγόρα κατετάγη στην έβδομη θέση με 1.75.
Στην σφυροβολία ο Νεκτάριος Φυλλαδιτάκης ήταν 8ος με 57.59.
Στο τραμπολίνο, ο Απόστολος Κουταβάς πήρε την 4η θέση, όπως και ο Αλέξιος Ντανατσίδης στα 76 κιλά του τζούντο, όπου έχασε στον «μικρό τελικό» από τον Σλοβάκο Ζάκακς.
Στην πυγμαχία, ο Αλέξιος Ζαρντιασβίλι ήταν 6ος στα 95 κιλά και στην γυμναστική, στον πλάγιο ίππο, ο Νίκος Ηλιόπουλος ήταν 7ος.
Τέλος στην κολύμβηση, μία «ανάσα» από το μετάλλιο έφτασε ο Παναγιώτης Σαμιλίδης με την 4η θέση στα 100μ.
πρόσθιο με 1:03.08, ενώ ήταν 5ος στα 200μ.
του ίδιου στιλ με 2:17.36.
Ο Γιάννης Καρπουζλής ήταν 5ος στον τελικό των 50μ.